NeoBreathe
ชุดกู้ชีพทารกบวกระบบ Suction รวมในชุดเดียว
NeoBreathe's single person resuscitation care has in-built resuscitation + mechanical suction. Its remarkably convenient & user friendly design helps in complete infant care. Every year Asphyxia kills 811,000 babies. These babies can be saved by simple resuscitation followed by suction. NeoBreathe offers a comprehensive solution for resuscitation and mechanical suction for neonates. Its design is user-friendly and highly convenient for providing complete infant care. With this product, healthcare professionals can rely on a single device to perform critical tasks, streamlining their workflow and improving patient outcomes.
Features
Foot Operated Resuscitation
World's first foot operated resuscitation care. Unique foot operating resuscitation unit provides one free hand for CPR.
Integrated Suction
No fear of power cuts, no struggling with tubes.
Ventilation + Suction
Ventilation and suction integrated into one system.
Stable Grip & Seal
Effective seal designed to prevent up to 50% of any leakage during procedure. Unit is safe, secure & prevents infection.
FiO2 Control
Regulated FiO2 control + PEEP delivery. Inbuilt, low cost, multi-point FiO2 regulation is available. With PEEP control.
Manometer
Re-usable pressure manometer. NeoBreathe has a built in re-usable manometer for continuous pressure monitoring.
Pressure Safety
Pressure won't exceed more than 40 cm H2O.
Zero Electricity
NeoBreathe is operated without the need of any electricity. No fear of power cuts!
Specifications
| Model | NeoBreathe |
|---|---|
| Catalogue No | 7.2.3-31/08/June 2020 |
| Operation | Foot-operated resuscitation; zero electricity required |
| Max Pressure | 40 cm H2O |
| Features | Integrated suction, FiO2 + PEEP control, Re-usable manometer, Air filter |
| Seal Efficiency | Up to 50% leakage prevention |
| Compliance | CDSCO Registration No. 000389/2020 |
| Operating Temperature | -10 °C to 50 °C |
| Max Delivered Pressure | 40 cm H2O |
| Expiratory Resistance | 0, 3, or 6 cm H2O |
| Inspiratory Resistance | 0, 3, 6, or 9 cm H2O |
| FiO2 Range | 30 – 100% |
| Key Features | Single-handed use (frees one hand), Stable grip & seal, Real-time pressure feedback, Integrated suction, PEEP delivery |
| Marketing Partner | Distributed in partnership with Windmill Health (BRAC supported) |
Technical Details
- Manufacturer
- Phoenix Medical Systems