Nymphaea
ไฟส่องรักษาทารกตัวเหลืองแบบพกพา น้ำหนักเบา
Nymphaea is a sleek, light weight jaundice management device that can be handled effortlessly by care givers. This portable device can be efficiently used to treat neonatal jaundice in an NICU, PICU or labour room. Nymphaea covers large surface area to provide treatment without hindrance to respiratory and warming therapies. Nymphaea is clubbed with a specially designed air mattress cocoon that provides safety & effective treatment to the neonate.
Features
Lightweight and Portable
Can be used anywhere - in NICUs, Paediatric wards, Labour rooms as it is portable and can support effective treatment of neonates suffering from jaundice.
Uniform Light Distribution
With uniform light distribution, infant receives equal intensity throughout treatment area, resulting in effective jaundice treatment.
Effective and Large Surface Area
Covers maximum body surface area for effective phototherapy. The cocoon reflects blue light on baby ensuring complete LED treatment.
Slim, Sleek and Seamless
Slides under baby's bed easily. Can be placed in X-Ray slot of radiant warmers or used with bassinet, crib & top phototherapy.
Safety Alarm System
Equipped with audible alarm indicating power failures and visual alarms for power on, open/short circuit and overcurrent.
Minimal Maintenance
LED lifetime ~80,000 hours, reducing replacement costs.
Energy Efficient
LEDs consume less power with higher lifetime.
Extra Comfort with Cocoon
Specially designed air mattress provides comfort and safety.
Ergonomic Handle
Designed for caregiver convenience and ease of use.
Specifications
| Model | Nymphaea |
|---|---|
| Illumination Source | Blue LEDs, 24 Nos |
| Peak Spectral Irradiance | 45 W/cm2/nm (+/-25%) at top of the light unit (measured with Ohmeda Biliblanket meter) |
| Peak Wavelength | 451 nm |
| Emission Spectrum | 445-470 nm (maximum bounds of FWHM range), free from UV and IR radiation |
| LED Lifetime | >80,000 hours |
| Rate Of Decay | <4% at 6000 hours |
| Stabilization Period | Approx 30 minutes |
| Irradiance Ratio | 0.4 (minimum/maximum irradiance) |
| Dimensions | 589 mm x 260 mm x 13 mm (top unit) |
| Weight | <4 kg |
| Max Panel Load | 5 kg |
| Noise Level | Device does not generate any noise/acoustic energy |
| Effective Surface Area | 469.3 mm x 210.3 mm (whole panel) |
| Ingress Protection | IPX3 |
| Voltage | 100V - 250V AC |
| Frequency | 50 / 60 Hz, single phase |
| Power Supply | 18 W maximum consumption |
| Fuse Rating | 2A |
| Irradiance Over Air Mattress | Emean 35 uW/cm2/nm (450-465 nm) |
Technical Details
- Manufacturer
- Phoenix Medical Systems