Xenon EX-800LCD Trinocular Microscope with LCD
Trinocular microscope with built-in LCD screen, Achromatic S-LENS objectives and EX-LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm) |
| Objectives | Achromatic S-LENS 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 120 × 110 mm (X-Y 70 × 25 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | EX-LED |
| Built-in Camera | 1.3M Pixel with 7" LCD Screen |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- EX-800LCD
- SKU
- MS-320