Xenon VB-1480 Trinocular Microscope
Trinocular microscope with Plan Achromatic objectives, large stage and LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (20 mm) |
| Objectives | Plan Achromatic 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 175 × 140 mm (X-Y 80 × 50 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- VB-1480
- SKU
- MS-305