Xenon VB-167S Trinocular Microscope
Trinocular microscope with Plan Achromatic objectives and LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm) |
| Objectives | Plan Achromatic 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 130 × 125 mm (X-Y 70 × 30 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- VB-167S
- SKU
- MS-306