Ken-a-vision 1377B Binocular Microscope
Binocular microscope with Infinity Plan Achromatic objectives and LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (19 mm) |
| Objectives | Infinity Plan Achromatic 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 130 × 120 mm (X-Y 70 × 30 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Ken-a-vision
- Model
- 1377B
- SKU
- MS-215