Xenon EX-800 Binocular Microscope
Binocular microscope with Achromatic objectives and S-LENS, Diaphragm Wheel, EX-LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm, Diopter ±2) |
| Objectives | Achromatic 4X / 10X / 40X / 100X (S-LENS) |
| Stage | 120 × 110 mm (X-Y 70 × 25 mm) |
| Diaphragm | Diaphragm Wheel |
| Illumination | EX-LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- EX-800
- SKU
- MS-200