Xenon VB-F6ML Binocular Microscope
Binocular microscope with Achromatic objectives, Abbe Condenser with Iris and LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 55–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm) |
| Objectives | Achromatic 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 125 × 110 mm (X-Y 70 × 30 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- VB-F6ML
- SKU
- MS-201