Xenon N-117MS Binocular Microscope
Binocular microscope with N-LENS Achromatic objectives, S-LED 3W illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm) |
| Objectives | Achromatic N-LENS 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 142 × 132 mm (X-Y 75 × 40 mm, Rackless) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | S-LED 3W |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- N-117MS
- SKU
- MS-210