Aree Recommends
Olympus CX23 Binocular Microscope
Premium Olympus binocular microscope with UIS optical system and LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (20 mm) |
| Objectives | UIS Optical 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 174 × 89 mm (X-Y 76 × 30 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Olympus
- Model
- CX23
- SKU
- MS-223