Optika B-192SL Binocular Microscope
Optika binocular microscope with N-PLAN Plan Achromatic objectives and X-LED² illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm) |
| Objectives | Plan Achromatic N-PLAN 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 125 × 115 mm (X-Y 70 × 30 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | X-LED² |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Optika
- Model
- B-192SL
- SKU
- MS-203