Xenon E5 Binocular Microscope
Binocular microscope with E-LENS Achromatic objectives and LED 3W illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 50–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (18 mm) |
| Objectives | Achromatic E-LENS 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 140 × 132 mm (X-Y 76 × 50 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED 3W |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- E5
- SKU
- MS-207