Xenon XSZ-146 Binocular Microscope
Binocular microscope with IE-PLAN Infinity Plan Achromatic objectives and LED illumination.
Specifications
| Magnification | 40–1000X |
|---|---|
| Interpupillary Distance | 48–75 mm |
| Eyepieces | WF10X (22 mm) |
| Objectives | Infinity Plan Achromatic IE-PLAN 4X / 10X / 40X / 100X |
| Stage | 180 × 160 mm (X-Y 75 × 50 mm) |
| Diaphragm | Abbe Condenser with Iris Diaphragm |
| Illumination | LED |
| Power | 220V |
Technical Details
Aree Verified — Backed by Aree Healthcare
- Manufacturer
- Xenon
- Model
- XSZ-146
- SKU
- MS-216